احداث شهرک صنعتی مرهمی بر زخم بیکاری جوانان خنجین

شهر خنجین از توابع شهرستان فراهان است، در این شهر رد و نشانی از صنعت یا شهرک صنعتی وجود ندارد، معضل اصلی این شهر به مانند دیگر نقاط کشور بیکاری است. که نبود واحدهای تولیدی در کنار کشاورزی بی‌رونق این منطقه به دلیل کمبود آب به این معضل دامن زده است.

با توجه به اینکه این شهر در بخش صنعت رشد نکرده است، جوانان تحصیل کرده این شهر بیکار هستند و با اینکه واگذاری زمین برای راه‌اندازی شهرک در سالهای گذشته انجام شده، اما هنوز مسئولان نتوانسته‌اند در جذب سرمایه‌گذار و راه‌اندازی واحدهای تولیدی موفق عمل کند و به گفته اهالی «از شهرک صنعتی تنها یک نام نصیب خنجینی‌ها شده است».

اقتصاد فراهان بر کشاورزی استوار است و همین ظرفیت می‌تواند سبب ایجاد واحدهای تولیدی در زمینه فرآوری محصولاتی چون سیب‌زمینی باشد.

شهرک‌های صنعتی یکی از ظرفیت‌هایی است که نقش مهمی در راه‌اندازی واحدهای تولیدی و بنگاه‌های کوچک اقتصادی دارد که این امر در شهر خنجین با گذشت نزدیک به ۸ سال محقق نشده است.

علی احمدی، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت فراهان در گفتگو با خبرنگار گفت: صنایع تولیدی این شهرستان، اشتغال هزار و ۵۰۰ نفر را فراهم کرده که پایداری آن به اجرای طرح‌های رونق تولید بستگی دارد.

وی افزود: شهرستان فراهان ۱۰ واحد تولیدی صنعتی فعال دارد که این واحدها شامل تولید کیسه سیمان و نخ با یک‌هزار و ۲۰۰ نفر اشتغال‌زایی و مابقی در گروهای دیگر شامل تولید اسید، پنجره‌های ۲ جداره، تولید بتن و خوراک دام است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت فراهان بیان کرد: ۹ واحد صنعتی تولیدی دیگر نیز به دلیل تنگناهای اقتصادی و نبود رقابت‌پذیری در بازار کار در سال‌های پیشین به ورطه تعطیلی کشیده شده است.

احمدی، برگزاری نشست‌هایی در فرمانداری با حضور عاملان بانک‌ها و ارائه تسهیلات رونق تولید را از جمله برنامه‌های انجام شده در راستای حل مشکلات این بخش و بازگشت رونق تولید عنوان کرد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان فراهان اظهار کرد: بهره برداری از واحدهای تولیدی شامل تولید کاغذ فیلتر با حدود ۴۰ اشتغال‌زایی، احیای مجدد واحد تولید پنجره ۲ جداره در سال جاری با حدود ۶۰ نفر اشتغال‌زایی و اعتبار ۵۰ میلیارد ریالی، ساخت سیلو در راستای ذخیره گندم و توسعه واحد تولیدی صنایع نخ و پارچه با افزایش اشتغال‌زایی ۱۰۰ نفری از اقدامات انجام شده در حوزه رونق تولید در شهرستان فراهان است.

وی بیان کرد: این شهرستان در مجموع هفت معدن دارد که ۲ معدن نیمه فعال، ۲ معدن سنگ در روستای تلخاب در حال اخذ پروانه بهره‌برداری و ۳ معدن سنگ لاشه نیز تعطیل هستند.

احمدی از بررسی شرایط و چگونگی احداث شهرک صنعتی در بخش خنجین شهرستان فراهان خبر داد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان فراهان بیان کرد: وجود امکانات زیربنایی شامل زمین، آب، برق، گاز و مخابرات اصلی ترین شرط برای احداث شهرک یا ناحیه صنعتی در هر منطقه ای است.

وی تاکید کرد: در جلسه پیگیری راه اندازی شهرک صنعتی خنجین مقرر شده است، بخشدار خنجین با هماهنگی دیگر مسئولان اجرایی شهرستان درخصوص فراهم بودن امکانات زیربنایی اعلام نظر دقیق کند.

احمدی در ادامه تلاش برای جذب سرمایه گذاران بومی و غیربومی و ارائه آمار دقیق از درصد بیکاران و جوانان جویای کار را از اقدام های بعدی در راستای احداث شهرک یا ناحیه صنعتی در بخش خنجین بیان کرد.

امیدواریم با حمایت دولت و تامین نیازهای اولیه برای شکل‌گیری یک شهرک صنعتی در منطقه خنجین این فرصت کم نظیر که در سال اقتصادمقاومتی برای جوانان محروم منطقه خنجین فراهم شده را مغتنم شمرده و زمینه را برای تحقق اشتغال پایدار فراهم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *