جنگ شتریه فراهان

به گزارش روابط عمومی انجمن تلاشگران فراهان

کتاب «جنگ شتریه» نوشته «ملاحسین صالحی گازرانی» به همت یوسف نیک فام و سعید شیری تصحیح و تدوین شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «جنگ شتریه» نوشته «ملاحسین صالحی گازرانی» به همت یوسف نیک فام و سعید شیری تصحیح و تدوین شد.

این اثر که آمادۀ انتشار است، یکی از نسخ خطی بسیار ارزشمندی است که هم اکنون در کتابخانه تالار مفاخر استان مرکزی نگهداری می‌شود و در سال ۱۳۶۶ شمسی به همت خانواده استاد ابراهیم دهگان پژوهشگر تاریخ اراک، همراه با نسخ خطی ارزشمند دیگری اهدا شده است.

نویسنده اثر ملاحسین صالحی گازرانی مکتب‌دار شتریه یکی از روستاهای فراهان بوده و در کتاب با ابیاتی به آمدن فردی به نام سالار به روستای اسفین فراهان برای صدور سجل احوال در فصل زمستان ۱۳۰۴ شمسی، روایت دزدی ولی­الله پسر عزیز دستجانی و چگونگی کشته شدنش در سال ۱۳۰۱ شمسی،گرانی و قحطی گندم در سال ۱۳۰۵ شمسی، شورش یداله خان بن­چناری در سال ۱۳۰۵ شمسی، پند و اندرز، دربارۀ قالی­باف‌­ها و جنگ بین دو خان به نامهای محمدحسین­خان از قریه نجف­آباد و پرویزخان از قریه خُمجان[کُمیجان] و طرفدارانشان می­پردازد.

ملاحسین صالحی گازرانی بر اساس شرح حالی که خود در همین کتاب نگاشته است، در نهم ذی­حجه سال ۱۳۰۸ قمری(۱۲۷۰ شمسی) به دنیا آمده است. پدر او در روستای زرنوشه و مادرش در شتریه به دنیا آمده بوده­اند. در هنگام نگارش کتاب، ۱۳۰۶ شمسی، ملاحسین دو پسر و دو دختر داشته و یکی از خواهرانش در عراق(اراک) و مادر و یکی دیگر از برادرانش در روستای زرنوشه ساکن بوده­اند. او در گازران سالها به مکتبداری پرداخته است و این کتاب دستنویس، تنها اثر مکتوبی است که از او به یادگار مانده است.

متاسفانه تکه‌هایی از چهار صفحه کتاب از بین رفته است و برخی از واژگان نیز بسیار ناخوانا بوده که کار تصحیح و تدوین آن را بسیار مشکل کرد.

این نسخه که به خط نستعلیق و در قطع نیم رقعی با کاغذ لیمویی و جلد مقوایی صورتی رنگ نگاشته شده و در حدود ۱۰۲ صفحه دارد، تنها نسخه‌ای از این اثر در کشور است که از نظر نقل وقایع تاریخ اراک و شناخت جامعۀ روستایی حدود یک قرن پیش این شهر بسیار اهمیت است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *