رونق ورزش در شهرستان فراهان

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، و به نقل از انجمن تلاشگران فراهان ورزش شهرستان فراهان با توجه به بافت جدید این شهرستان و پراکندگی که بین مناطق آن وجود دارد چند ماهی است که با انتصاب مسئول جدید آن رونق بیشتری گرفته است.

حمیدرضا کهریزی که خود از ورزشکاران ملی‌پوش دو و میدانی و دارنده بیش از ۵۰ مدال رنگارنگ از مسابقات کشوری و بین‌المللی بوده و دارای سابقه اجرایی در پست‌های مختلف اداره کل ورزش و جوانان است، مدتی است مسئولیت ریاست ورزش فراهان را بر عهده گرفته و با قبول این مسئولیت چرخ ورزش فراهان را بیش از پیش به حرکت درآورده است.

خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس مرکزی دقایقی با وی به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه می‌خوانید.

فارس: در حال حاضر چه تعداد رشته ورزشی در فراهان فعال است؟

کهریزی: با توجه به شواهد و اسناد موجود در حوزه ورزش شهرستان فراهان استعدادهای خوبی وجود دارد، در حال حاضر در این شهرستان ۲۱ هیات ورزشی دارای رئیس هیات است که ۱۷ هیات آن فعال است و در بخش ورزش بانوان نیز ۸ هیات فعال است.

برخی از هیات‌ها از هیات‌های فعال و بسیار خوب شهرستان هستند به طور مثال ورزش همگانی و روستایی و عشایری از رشته‌های فعال است.

با توجه بافت روستایی فراهان تمرکز اداره ورزش بیشتر به ورزش روستاها است، ضمن اینکه در ورزش همگانی هم نیم نگاهی داریم.

میزبانی همایش‌های پیاده روی و راه‌اندازی ایستگاه‌های ورزشی همگانی از جمله برنامه‌های اولویت‌دار اداره ورزش و جوانان در ورزش همگانی است.

در ورزش روستایی نیز طرح سنجش قامتی زنان روستایی را در پنج روستا برگزار کردیم که بیشترین آمار را در سطح شهرستان‌های استان در این طرح داشته‌ایم.

فارس: وضعیت امکانات ورزشی فراهان چگونه است؟

کهریزی: فراهان از سه شهر تشکیل شده، در فرمهین سه سالن ورزشی و در شهر تلخاب یک سالن ورزشی و در شهر خنجین یک سالن سرپوشیده ورزشی و همچنین در فرمهین یک زمین چمن وجود دارد که همه این امکانات فعال هستند.

فارس: وضعیت رشته‌های ورزشی فراهان چگونه است؟

کهریزی: در رشته کاراته، بوکس، همگانی و والیبال وضعیت خوبی داریم، دو و میدانی مجددا احیا شده است، و در اولین برنامه میزبانی مسابقات دو صحرانوردی استان را قبول کردیم، کاراته شهرستان فوق العاده است، همگانی خیلی خوب است، هیات پزشکی، ورزشی شرایط خوبی دارد که در این هیات در ورزشکاران سازمان یافته رشد داشته‌ایم، در ورزش بانوان نیز والیبال خوبی داریم، آمادگی جسمانی، همگانی، ژیمناستیک و روستایی و عشایری ما نیز فعال است.

فارس: درصد سرانه ورزشی فراهان چقدر است؟

کهریزی: سرانه ورزشی فراهان یک متر و ۷۴ سانتی‌متر است که این سرانه با توجه به زمین های روباز محاسبه شده است، در روستاهای فراهان زمین روزباز زیاد است که برای آنها نیز سند صادر شده است، اما ایراد مهم این است که سالن تخصصی نداریم، همچنین از سال ۹۶ از سهم ۲۷ درصد مالیات برارزش افزوده کار احداث سالن رزمی آغاز شده است، که امیدواریم تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

دو پروژه مهم  رختکن و دفتر هیات فوتبال در مجموعه امیرکبیر فرمهین و زمین چمن مصنوعی در روستا امیرآباد آماده افتتاح است.

فارس: وضعیت رشته پرطرفدار فوتبال در فراهان چگونه است؟

کهریزی: در فوتبال ما وضعیت خیلی خوبی داریم، بخصوص در رده‌های سنی پایه چون هدف ما کار روی رده‌های سنی پایه است و به دنبال ایجاد نسل‌های جدید در ورزش فراهان هستیم، در حال حاضر نیز تیم امیرکبیر فراهان در تمام رده‌های سنی پایه در مسابقات استانی حضور داشته که  توانسته بین سه تیم رتبه برتر را کسب کند.

همچنین برای رشد فوتبال دو زمین چمن مصنوعی در شهر فرمهین پیش بینی کرده‌ایم که در حال انجام کارهای زیرسازی است.

فارس: خانه‌های ورزشی روستایی چگونه است؟

کهریزی: در ورزش روستایی ما یکی از شهرهایی هستیم که وضعیت مطلوبی داریم، ۱۲ خانه روستایی فعال داریم که یکی هم تکمیل شده و منتظر تجهیزات آن هستیم، تمامی آنها فعال هستند چون ما رصد می‌کنیم که اگر فعال نباشد تجهیزات آنها را گرفته و در اختیار روستاهای فعال قرار می‌دهیم.

فارس: چه برنامه‌ای برای رشد ورزش فراهان دارید؟

کهریزی: نیاز به این است که یک نسل جدید در ورزش فراهان به وجود آید که ما در نظر داریم دانش مربیان را افزایش دهیم، و هدف مهم اداره آموزش است که اولین دوره پیش نیاز مربیان درجه سه را برگزار کردیم، آموزش از اولویت‌های اداره  است، با هیات‌های استانی هماهنگی لازم انجام شده است که در کلاس‌هایی که برگزار می‌شود سهمیه‌ای را به فراهان اختصاص دهند. اولویت بعدی ما توسعه ورزش همگانی است تا بتوانیم به ورزش قهرمانی ورود کنیم.

تنها سمن حوزه جوانان استان که در ورزش فعالیت می‌کند در شهرستان فراهان است، ما جشنواره ویژه کودکان و بازی‌های کودکان را برگزار و در این جشنواره استعدادیابی کردیم تا استعدادها را در اختیار مربیان رشته‌های مختلف قرار دهیم تا برای شرکت در مسابقات آماده شوند.

برنامه بعدی ما میزبانی مسابقات استانی است  چونی وقتی در فراهان یک رشته را فعال کردیم مثل بوکس و دوو میدانی نیاز به میزبانی مسابقات استان داریم تا مربیان و ورزشکاران ما تحت تاثیر این مسابقات قرار گیرند.

از سوی دیگر مسوولان استانی از نزدیک با امکانات و ورزشکاران آن رشته آشنا شوند تا هیات شهرستان  به اجماع برسند و شرایط بر کمک به توسعه ورزش شهرستان در آن رشته مهیا شود.

بحث زیرساخت‌ها هم انجام شده و میزبانی‌های خوبی را در نظر داریم برگزار کنیم از جمله جشنواره بازی بومی محلی که به زودی برگزار خواهد شد.

مسابقات کارمندان دولت در رشته‌های والیبال و فوتسال برنامه ریزی شده است.

در مورد خوابگاه نیز آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین هتل فراهان قرار است ما در میزبانی مسابقات کمک کند.

فارس: مشکلات و چالش های ورزش فراهان چیست؟

کهریزی: بزرگ‌ترین مشکل نداشتن سالن تخصصی است همچنین بعضی اماکن ورزشی نزدیک به ۲۰ سال فعالیت دارند و فرسوده شدند که  نیاز به تعمیرات اساسی دارند که آنهم نیاز به اعتبار دارد.

البته اعتباری که استان در اختیار ما گذاشته است اعتباری بدی نیست ولی بازهم نیاز است که تا بتوانیم سالن‌های ورزشی را از نظر گرمایشی و سرمایشی و فضای خود سالن نماسازی مجموعه را نیز انجام دهیم.

فارس: اعتبارات هیات‌های ورزشی چقدر است؟

کهریزی: در حال حاضر هیات های ورزشی ما از نظر مالی مشکلی ندارند اعتبارات نسبتا خوب است ضمن اینکه به زودی مبلغی به حساب هیات‌ها واریز خواهد شد از نظر اعزام به مسابقات استان هیچ مشکلی نداریم چون برخی هیات‌های اسپانسر گرفته ایم.

فارس :سخن پایانی

کهریزی: یکی از عمده‌ترین برنامه ما بحث زیرساخت‌های تخصصی است که در سه شهر موجود باید پیگیری احداث زمین چمن مصنوعی را انجام دهیم و نزدیک به ۶۰ روستا داریم که با توجه به بافت شهری فرمهین مشکل پراکندگی وجود دارد، بعضی از این روستاها فوق العاده هستند که خود آن روستا می‌تواند در مسابقات استانی شرکت کند، درست است که پراکندگی از نظر ورزشکاران وجود دارد اما مشکل آنچنانی نیست چون چند روستا با هم کارگروهی انجام می‌دهند.

لازم می‌دانم در پایان تشکر می‌کنم از مدیرکل ورزش و جوانان استان که به من اطمینان کردند و این مسئولیت را به من واگذار کردند تا در خدمت مردم فهیم شهرستان فراهان باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *