سفر هیات دولت رئیسی در استان مرکزی چه دستاوردی داشت

ایسنا/مرکزی به نقل از انجمن تلاشگران فراهان استاندار مرکزی مصوبات سفر هیات دولت به این استان را تشریح کرد.

دکتر فرزاد مخلص الائمه عصر ۱۹ مردادماه ۱۴۰۱  در خصوص مصوبات سفر رییس جمهوری به استان مرکزی که ۳۰ تیرماه انجام شد، اظهار کرد: بالغ بر ۲۲۰ مصوبه حاصل این سفر بود که پیش از آن جلسات کارشناسی متعددی در سطح استان، ادارات کل و استانداری برگزار و پیشنهادات استان جمع بندی شد، همچنین جلساتی در تهران، سازمان برنامه و بودجه و جلساتی با معاون اول ریاست جمهوری برگزار شد و پیش نویس مصوبات سفر مورد بررسی، کارشناسی و بازدید قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه پس از بررسی های انجام شده، در نهایت ۲۲۲ مصوبه نهایی شد که احتمالا در روزهای اخیر به ۲۲۵ مصوبه افزایش می یابد چراکه چکش کاری نهایی در حال انجام است، گفت: هر مصوبه باید به امضای معاون اول ریاست جمهوری، معاون اجرایی ریاست جمهوری، رییس سازمان برنامه و بودجه، وزیر مربوطه یا رییس سازمان و دستگاه ذیربط و استانداری مرکزی برسد.

مخلص الائمه در خصوص جزئیات مصوبات بیان کرد: در این سفر، ۲۶ مصوبه در حوزه راه و ترابری و مدیریت عمران شهری و روستایی متشکل از ۲۲ مصوبه ناظر به پروژه های عمرانی و ۴ پروژه غیر بودجه ای با رقم ۳۷۵۰ میلیارد تومان، ۵۲ مصوبه (۲۸ مصوبه بودجه ای و ۲۴ مصوبه غیر بودجه ای) در حوزه سلامت و رفاه اجتماعی با رقم بالغ بر ۱۶۵۰ میلیارد تومان، ۱۵ مصوبه در حوزه آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه ای با ۵۷۰ میلیارد تومان اعتبار، ۲۳ مصوبه در فرهنگی، گردشگری و ورزش با ۶۶۰ میلیارد تومان اعتبار، ۱۴ مصوبه (۶ مصوبه بودجه ای و ۸ مصوبه غیربودجه ای) در حوزه انرژی، صنعت، معدن، بازرگانی و ارتباطات با رقم ۳۳۸ میلیارد تومان و در نهایت ۵۶ مصوبه( ۵۱ مصوبه بودجه ای و ۵ مصوبه غیربودجه ای) در حوزه آب، کشاورزی و محیط زیست با رقم ۳۶۵۰ میلیارد تومان نهایی شد و در حوزه عمومی، قضایی و دفاعی و … نیز مصوبات و ارقام خوبی اختصاص یافت.

وی اظهار کرد: در حوزه راه و شهرسازی اعتبارات قابل توجهی در این سفر مصوب شد و در این زمینه تعداد زیادی از راه های نیمه تمام استان، کمربندی ها و نقاط حادثه خیز متعدد نیز هدفگذاری شدند، به عنوان مثال برای تقاطع غیرهمسطح غرب اراک (پل سنجان)، ۳۵ میلیارد تومان اعتبار مصوب شد و شتاب قابل توجهی پیدا کرده اند. متاسفانه در ماه های گذشته، روند پیشرفت پروژه پل سنجان مورد نقد و اعتراض مردم بود، اما در حال حاضر پروژه تقریبا شبانه روزی شده است و در مراحل پایانی کار هستیم و امروز اهالی منطقه از روند کار رضایت دارند و امیدواریم به سرعت بهره برداری شود.

مخلص الائمه افزود: در تقاطع آشتیان-راهجرد- فرمهین رقم ۱۵۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است، برای کمربندی ساوه ۱۳۰ میلیارد تومان و خمین ۵۰ میلیارد تومان، برای بهسازی اراک-فرمهین و اراک- فرمهین-خنجین-کمیجان ۳۰۰ میلیارد تومان، برای باند دوم مامونیه به اتوبان ساوه- تهران و باند دوم محور خمین گلپایگان نیز اعتبار خوبی تخصیص داده شده است، همچنین  برای ایمن سازی راه شریانی و غیرشریانی و روستایی نیز ۱۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه برای آزادراه شمال به جنوب که فقط بخش داخل استان مرکزی باقی مانده است، ۲۰۰ میلیارد تومان اختصاص یافته که امیدواریم به سرعت کار تمام شود، گفت: یکی از مهمترین پروژه های استان آبرسانی به ساوه است که تاکنون بالای ۵۰ درصد پیشرفت داشته است، اما در این سفر موفق شدیم که ۵۰۰ میلیارد تومان برای انتقال آب به ساوه مصوبه اخذ کنیم، همچنین مجتمع های آبرسانی در نقاط مختلف استان نیز اعتبارات خوبی از این سفر جذب کردند.

استاندار مرکزی اضافه کرد: در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت استان، تکمیل پست های برق شهرک های صنعتی، تکمیل تصفیه خانه های شهرک ها از جمله شهرک های صنعتی مامونیه، ساوه و پرندک، انتقال پساب فاضلاب به شهرک ها با حدود ۱۰ میلیارد تومان اعتبار و توسعه زیرساخت های شهرک های صنعتی با رقم ۱۲۰ میلیارد تومان در این سفر به تصویب رسید.

وی در خصوص مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان در حوزه بهداشت و سلامت گفت: در این سفر اعتباری بالغ ۱۲۶۰ میلیارد تومان جذب شد، برای بیمارستان ولیعصر(عج) اراک ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت و امیدواریم که به سرعت خاتمه یابد، همچنین تکمیل بیمارستان آیت الله خوانساری، تکمیل اورژانس سوانح و سوختگی، تکمیل بیمارستان ۹۶ تخته زنان و زایمان، تکمیل و تجهیز ساختمان آزمایشگاه کنترل غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ساوه، تکمیل بیمارستان جایگزین امام خمینی(ره) خمین، احداث و تکمیل بیمارستان مدرس ساوه، احداث سردخانه و تجهیز پایگاه های انتقال خون استان و تکمیل دانشکده پیراپزشکی محلات جزو مصوبات ۱۸ گانه حوزه بهداشت و سلامت استان به شمار می رود.

مخلص الائمه بیان کرد: در حوزه آموزش و پرورش و فنی و حرفه ای مصوباتی چون تکمیل پروژه های آموزشی مشارکتی با کمک خیرین با مبلغ ۴۸ میلیارد تومان، تکمیل پروژه های محرومیت زدایی در حوزه آموزش و پرورش با اعتبار ۴۱ میلیارد تومان، تخریب و بازسازی و مقاوم سازی مدارس استان با رقم ۲۰۰ میلیارد تومان، تکمیل سیستم سرمایش و گرمایش مدارس با اعتبار ۵۰ میلیارد تومان، توسعه و بهسازی سرویس های بهداشتی مدارس با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان، تجهیز هنرستان های استان با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان، تکمیل خوابگاه های دانش آموزی در کمیجان، تکمیل و تجهیز سالن های ورزشی مدارس با ۱۰ میلیارد تومان اعتبار و تکمیل پروژه دانشگاه فرهنگیان با ۲۹ میلیارد تومان اعتبار اخذ شد، همچنین جایگزین شدن مدارس کانکسی در استان به کمک ستاد اجرایی فرمان امام مصوب شد.

وی به مصوبات سفر در حوزه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد و گفت: برای تکمیل دانشکده کشاورزی، تکمیل و تجهیز ساختمان های آموزشی دانشکده های صنعتی، دانشگاه تفرش، دانشگاه اراک، آموزش عالی محلات، توسعه زیرساخت های پارک علم و فناوری استان و احداث زیرگذر و مسیر دسترسی به پارک، مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی و … نیز اعتباراتی جذب شد.

استاندار مرکزی اضافه کرد: در حوزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، راه اندازی هفت خانه خلاق و نوآوری با رقم ۵۰ میلیارد تومان، حمایت از طرح های کلان توسعه فناوری و مرز دانش با ۴۰ میلیارد تومان و پرداخت یارانه به شرکت های فعال دانش بنیان در شهرک های علم و فناوری به میزان ۴۰ میلیارد تومان، احداث دیتا سنتر مرکز آموزشی و نوآوری دانشگاه اراک با مبلغ ۲۰ میلیارد تومان به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین مصوبات به وزارت جهاد کشاورزی بازمی گردد، گفت: برای احداث و بهسازی کانال های آبیاری ۱۸۰ میلیارد تومان، برای توسعه آبیاری تحت فشار ۱۷۰ میلیارد تومان، برای لایروبی و مرمت قنوات ۲۵۰ میلیارد تومان، برای تجهیز و نوسازی اراضی سنتی ۲۰ میلیارد تومان، برای مرمت و نگهداری سدهای خاکی ۵۰ میلیارد تومان، برای توسعه باغات و  کشت گیاهان دارویی ۸۵ میلیارد تومان، برای احیا و اصلاح باغات ۱۰۰ میلیارد تومان، برای ایجاد زیرساخت مجتمع های گلخانه ای ۵۰ میلیارد تومان، برای حفاظت از خاک و آبخیزداری ۳۰۰ میلیارد تومان، برای جنگل کاری و احیای جنگل ها ۹۰ میلیارد تومان، برای تثبیت شن های روان و مدیریت بیابانزدایی ۵۰ میلیارد تومان، احداث و مرمت و بازسازی و نگهداری ایل راه ها ۱۰۰ میلیارد تومان، برای تامین آب شرب انسان و دام و عشایر ۸۰ میلیارد تومان و … اعتبار دیده شده است.

مخلص الائمه اظهار کرد: به صورت کلی در حوزه تسهیلات در بحث تولید، رقم ۱۵ هزار میلیارد تومان در سفر دیده شد که شامل سرمایه در گردش و سرمایه ثابت می شود و تعدادی از بانک ها همچون ملی، تجارت، ملت، صادرات، سپه، توسعه تعاون، صنعت و معدن، کشاورزی رفاه کارگران به عنوان بانک عامل انتخاب شد تا کار به سرعت انجام گیرد.

وی در خصوص مصوبات سفر درحوزه وزارت کشور گفت: در این راستا، برای رصدخانه نجوم شهرستان تفرش ۵ میلیارد تومان، برای بهسازی ساحلی رودخانه های شهری و تکمیل پارک های محله ای شهرهای استان ۳۵ میلیارد تومان و ویژه تکمیل پروژه های ناجا ۵۰ میلیارد تومان مصوب شد و برای تکمیل استخر قهرمانی استان و ایجاد هزار هکتار درختکاری ذیل طرح جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک نیز ارقامی به تصویب رسید.

استاندار مرکزی افزود: در حوزه فرهنگی نیز ۱۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی استان به عنوان بزرگترین کتابخانه مرکزی کشور، ۹۰ میلیارد تومان برای تکمیل تالار مرکزی اراک، ۱۵ میلیارد تومان برای تکمیل مساجد استان، اختصاص یافت و برای تکمیل بقعه امامزاده ۷۲ تن ساروق ، تکمیل مجتمع های فرهنگی تفرش، آشتیان، فراهان و کمیجان ارقامی در نظر گرفته شد.

مخلص الائمه گفت: در حوزه میراث فرهنگی به جهت مرمت و احیای بافت های تاریخی ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب شد که با  رعایت اولویت ها و توازن مناسب در استان توزیع می شود.

وی تکمیل زمین چمن مجموعه ورزشی شهید چمران شهر ساوه و سالن ورزشی شهر مهاجران، تکمیل چهار زمین چمن در شهرهای استان، تکمیل پیست دوچرخه سواری با رقم ۳۰ میلیارد تومان، تکمیل سالن های ورزشی و استخرهای سرپوشیده استان، تکمیل سالن های ورزشی روستایی با رقم ۳۵ میلیارد تومان و تعمیر اماکن ورزشی با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان را از مصوبات سفر در حوزه ورزش و جوانان دانست.

استاندار مرکزی با اشاره به تجهیز مراکز آموزش فنی و حرفه ای با ۱۰۰ میلیارد تومان، تکمیل ساختمان اداری و فنی شبکه آفتاب و تکمیل موزه دفاع مقدس استان و یادمان شهدا، بیان کرد: در حوزه محیط زیست و احیای تالاب میقان اراک، تجهیز و تزریق ایستگاه های پایش و سنجش الودگی هوا مدنظر قرار گرفت.

وی که در یک گفت و گوی ویژه تلویزیونی سخن می گفت، تصریح کرد: بدون استثنا در تمام جلسات، رییس جمهوری به بحث محیط زیست کشور، استان و اراک اشاره و تاکید داشت و مصوباتی در این حوزه داشتیم. موضوع بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک نیز مورد تاکید قرار گرفت که البته بخشی از کار، پیش از این آغاز شده بود.

استاندار مرکزی ادامه داد: در حوزه زنان و امور خانواده، نوسازی بیمارستان آیت الله طالقانی، طرح غربالگری سرطان های زنان، تسهیلات اشتغالزایی، مراکز جمع آوری و سازماندهی زنان متکدی، اجرای برنامه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در حوزه زنان نیز مصوباتی شکل گرفت و در واقع در این سفر ۴۰ میلیارد تومان برای ۹ مصوبه در این حوزه اختصاص یافت.

وی اضافه کرد: برای سازمان های حمایتی نیز مصوباتی داشتیم از جمله اینکه برای کمیته امداد امام خمینی(ره) استان ۱۰ مصوبه، ستاد اجرایی فرمان امام ۶ مصوبه، ۶ مصوبه برای بنیاد مستضعفان استان و ۳ مصوبه برای صندوق کارآفرینی امید نهایی شد.

وی در خصوص تصمیمات اتخاذ شده در حوزه ارتباطات گفت: در این راستا، توسعه و اتصال شبکه تلفن همراه و اینترنت ۳G برای ۱۵۰ نقطه روستایی استان مصوب شد.

استاندار مرکزی در خصوص اولویت های مصوبات این سفر بیان کرد: به صورت کلی سفرهای دولت ناظر بر طرح های بالای ۵۰ درصد است و شامل پروژه هایی می شود که باید خاتمه یابد چراکه سالهاست نیمه تمام باقی مانده اند.

وی در خصوص دستاورد این سفر در حوزه صنعت استان مرکزی تصریح کرد: رییس جمهوری به محض ورود به اراک بلافاصله از شرکت آذرآب و هپکو بازدید داشت، پس از آن، از کارخانه تولید تجهیزات نیروگاه های خورشیدی در خمین بازدید کرد که این امر نشان از توجه دولت به مسائل و مشکلات کارخانجات و توجه به انرژی های تجدیدپذیر دارد.

وی با بیان اینکه آذراب متاسفانه شرکتی است با ظرفیت های بی نظیر که امروز زمین گیر شده است، گفت: در بازدید ریاست جمهوری، بر موضوع تعیین تکلیف مدیریت شرکت، مالکیت و سهامداری و برخی از قراردادهای شرکت تاکید شد و خوشبختانه در حال حاضر تیم مدیریتی جدید شرکت انتخاب و تعدادی مستقر شده اند، مسائل و مشکلات احصا و گره ها شناسایی و اولویت بندی انجام گرفته و مسئله مالکیت و سهامداری نیز در حال پیگیری است.

مخلص الائمه افزود: با متقاضیان مشتاق جهت اخذ مالکیت شرکت در حال رایزنی هستیم و البته بزرگترین قرارداد تاریخ آذراب با شرکت روس اتم نیز منعقد شده است و باید با تلاش پرسنل و مدیریت و سهامدار شرکت قراردادها اجرایی شود و تولید در شرکت شکل گیرد.

وی تاکید کرد: تکلیف قراردادهای بلاتکلیف گذشته نیز باید به سرعت روشن شود و آمادگی خود را به سهامدار و مدیریت شرکت آذراب جهت هرگونه کمک دستگاه های اجرایی اعلام می کنیم تا شرکت در مسیر شکوفایی قرار گیرد.

استاندار مرکزی با اشاره به تاکید رییس جمهوری در خصوص شرکت هپکو و دیگر صنایع استان، گفت: دکتر رییسی تاکید قاطع داشت که وارکنندگان حق واردات تجهیزات تولیدی صنایع استان را ندارند و باید در گام نخست از ظرفیت داخل برای تامین نیازها استفاده شود. قطعا دولت اجازه نمی دهد که علیرغم وجود ظرفیت های بی نظیر و کم نظیر به لحاظ فنی، مهندسی، زیرساختی و تجهیزاتی در کشور، واردات کالا به ویژه کالاهای دست دوم انجام گیرد البته مقابله با مافیای واردات تلاش بیشتری نیاز دارد که قطعا انجام می گیرد تا مانع آسیب به شرکت ها و صنایع کشور و استان شویم.

وی با بیان اینکه دولت از تولید داخلی و صنایع کشور در همه زمینه ها حمایت می کند و این اقدام و نگاه را در عمل به منصه ظهور می  رساند، گفت: شرکت هپکو در حال حاضر وضعیت مناسبی دارد، اما شرکت آذراب به شدت نیازمند کمک و حمایت است و قطعا با رونق تولید آن، صنایع کوچک نیز به حرکت در می آیند و امیدواریم با تلاش مدیران و سهامداران شرکت ها، مسیر پیشرفت را با شتاب بیشتری طی کنیم. البته موانع شرکت های استان در این سفر و طی بازدید وزرا از کارخانجات مختلف بررسی شده است و امیدواریم به زودی رفع شوند.

مخلص الائمه در خصوص فعالیت میزهای خدمت در زمان سفر ریاست جمهوری به استان اظهار کرد: کار پیگیری درخواست های مردم از روز پس از سفر آغاز شد و موفق شدیم ظرف روزهای گذشته بخشی از اعتبارات سفر را جذب کنیم و پروژه ها نیز سرعت گرفته است. قطعا مدیران استان به شکل جهادی باید پیگیر این مصوبات سفر باشند چراکه باید تا پایان دولت منابع جذب و پروژه های نیمه تمام به عنوان اولویت دولت، تعیین تکلیف شوند تا مردم از آن منتفع شوند.

وی اضافه کرد: مردم در سفرهای دولت سیزدهم از طریق سامانه، درخواست های خود را مطرح می کنند. براساس نظر مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری یکی از مجهزترین مراکز(سامانه سامد) با ظرفیت ۵۰۰ نفر به صورت  دوشیفته فعال بود و ۵۵ هزار درخواست و نامه دریافت شد. ۲۹ میز خدمت مرتبط با دستگاه های اجرایی نیز فعال بود و ۱۳۲۰۰ درخواست از طریق این میزها مطرح و دریافت شد و ۱۰ هزار درخواست نیز پس از سفر دریافت شد. در واقع ۷۸ هزار و ۲۰۰ درخواست ثبت شد و همه این موارد در سامانه ها طبقه بندی و کدگذاری می شود تا موضوع اصلی درخواست استخراج و ارجاع شود، در این سفر ۱۵ هزار تسهیلات قرض الحسنه جدا از تسهیلات مرتبط با تولید درخواست شد که در جریان بررسی قرار دارد.

استاندار مرکزی تاکید کرد: هنوز ثبت درخواست ها در حال انجام است و اگر احیانا زمان گذشت و تکلیف درخواست مشخص نشد، مردم می توانند مجددا با شماره ۱۱۱ تماس بگیرند و درخواست را مجددا ثبت کنند، اگر کد رهگیری ارسال شده باشد، روند پیشرفت درخواست از طریق پیامک ارسال می شود.

ایرانسل
آسیاچمن
ابرآروان

بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *