فعالیت ۵۰ کارگاه تولیدی کفش در شهرستان فراهان مستعد قطب تولید کفش کودک در کشور

به گزارش انجمن تلاشگران فراهان، رئیس اتاق اصناف شهرستان فراهان گفت: شهرستان فراهان چند سالی است که میزبان کارگاه های تولید کفش شده و با الگویی هدفمند توانسته در سال جاری بدرخشد و ردپای موفقیت خود را با ۵۰ کارگاه فعال گام به گام با رونق تولید تثبیت کند.
ابوالفضل محمودی در گفت وگو با خبرنگار اصناف ایران افزود: فراهان یکی از شهرستان‌های استان مرکزی است که در سال‌های اخیر در الگوی تقسیمات کشوری ارتقا یافت و امروز توانسته در سایه برنامه محوری و خودباوری در صنعت کفش رشد کند و در آستانه تبدیل شدن به قطب تولید و خوشه صنعتی است و این زنجیره کارگاهی روز به روز استوارتر و موفق تر پیش می‌رود.
وی تصریح کرد: ۵۰ کارگاه تولید کفش در روستاهای شیرین آباد، امیرآباد، فشک و مجدآباد از توابع این شهرستان بیش از ۴۰۰ فرصت شغلی را برای شهرستان فراهان ایجاد کرده است.
محمودی افزود: فعالیت عمده کارگاه‌های کفش شهرستان فراهان در زمینه تولید کفش بچه گانه است که از نظر کیفیت و تنوع توانسته موفق عمل کند و بستر تبدیل شدن این شهرستان را به قطب تولید پاپوش‌های کودک کشور مهیا کرده است.
وی اظهار داشت: نخستین کارگاه تولید کفش شهرستان فراهان توسط یک کارآفرین که تجربه چندین ساله این حرفه را در تهران داشت متولد شد اما خوش فکری و پشتکار سبب شد که در مدت کوتاهی شمار کارگاه‌های تولید کفش فراهان به ۵۰ فقره برسد و این شهرستان نام و آوازه‌ای را در این حرفه به دست بیاورد.
رئیس اتاق اصناف استان فراهان گفت: بیش از ۲۰۰ کارگاه کفش در تهران شناسایی شده که مالکان آنها اهل شهرستان فراهان هستند و مکاتباتی برای انتقال این واحدهای های تولیدی به فراهان انجام شده که اگر این برنامه با موفقیت رقم بخورد این شهرستان سلطان تولید کفش کودک خواهد بود و می‌تواند برای ۲ هزار نفر اشتغال زایی کرده و بیکاری را در این خطه ریشه کن کند.
محمودی گفت: قطعه زمینی در فراهان برای ایجاد شهرک تخصصی کفش کودک با ظرفیت استقرار ۸۰۰ کارگاه کوچک تولیدی جانمایی شده که در صورت تحقق این مهم تمامی کارگاه‌های روستایی باید در مکان جدید تجمیع شده و نقل مکان کنند.
وی بیان کرد: تمامی کارگاه‌های تولید کفش شهرستان فراهان زیر نظر اتاق اصناف شهرستان فراهان فعالیت می‌کنند و مورد حمایت بخش دولتی قرار دارند و سال گذشته تسهیلات قابل توجهی به این واحدهای تولیدی پرداخت شد.
رئیس اتاق اصناف شهرستان فراهان ادامه داد: علاوه بر کارگاه‌های تولید کفش ۱۷ واحد تریکوبافی نیز در فراهان فعالیت می‌کنند که بیش از ۶۰ نفر در این واحدها اشتغال دارند.
وی افزود: کارگاههای تولیدی کفش فراهان در صورت حمایت و ارائه تسهیلات و واردات ماشین آلات مورد نیاز می‌توان روزانه ۱۰ هزار جفت کفش کودک تولید کنند .
محمودی تصریح کرد: پیش از فعالیت کارگاه‌های کفش و تریکو در فراهان جوانان شهری و روستایی این شهرستان برای اشتغال به اراک، قم یا تهران مهاجرت می‌کردند اما زنجیره کارگاهی کفش آهنگ مهاجرت را کندتر کرده و برای بیش از ۵۰۰ جوان کارسازی کرده است که امتیاز بزرگی در اقتصاد فراهان محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *