قصه پرغصه بی رونقی فرش دستباف مرکزی

روزگاری استان مرکزی یکی از قطب های تولید فرش دستباف کشور بود که مشتریان جهانی برای آن سر و دست می شکستند، اما امروز همچون بیماری در حال احتضار، می رود که به دست فراموشی سپرده شود.
خبرگزاری مهر- گروه استان ها: پشت دار قالی می نشیند و با رنگ های طبیعی تصویری از عشق را با نقشه ای روبروی دیدگانش می بافد. این هنر دست یک قالیباف هنرمند از خطه استان مرکزی است که با ذوق، هنر اصیل ایرانی را با جاذبه های پر رمز و راز فرهنگ و هنر ملی در تارها و پودهای فرش خود درآمیخته است.

فرش دستباف استان مرکزی امروز بیمار در حال احتضاری است که با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کند. با اندک تامل می توان به سبقه تاریخی این فرش اصیل پی برد به طوری که در دوره قاجار و قبل از جنگ جهانی اول بازار کنونی شهر اراک که شبکه ارتباطی چهار دروازه مشهور شهرجرد، راهزان، حاج علی نقی و دروازه قبله بوده است، مرکز مهم برای تولید مواد اولیه و تجارت و صادرات فرش در تمام منطقه به شمار می رفت و در آن برهه، بافت قالی و قالیچه با طرح های خاص منطقه ای همچون بند ریحان، گل حنا، بوته میر، در مناطقی از استان نظیر اراک و فراهان رواج پیدا کرده بود.

فرش استان مرکزی گنجینه ای از طرح های مختلف و منحصر به این خطه را دارا است و در طرح های فرش روستایی استان مثل لیلیان، بند ریحان و طرح های مشک آباد و… جلوه های خاص دیده می شود و فرش دستباف استان به لحاظ استفاده از رنگ هایی مانند دوغی ساروق، آبی فراهان و روناسی مشک آباد و… شهرت جهانی یافته است.

با گذشت زمان، این هنر جایگاهی که در گذشته داشته را از دست داده و فرش استان مرکزی نیز از این قضیه مستثنی نیست. امروز صنعت فرش در سال هایی که سخن از رونق تولید به میان می آید، در حوزه اشتغال زایی و ارزآوری از اهمیت خاصی برخوردار است و باید بیش از گذشته بیشتر مورد توجه قرار گیرد، اما همچون بیماری است که نوشدارو می طلبد و گویا نوشدارویی برای این درد وجود ندارد.

رونق صنعت فرش دستباف در گرو تطابق با سلیقه مشتری

یکی از فعالین صنعت فرش دستباف استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: فرش استان مرکزی یکی از مطرح ترین برندهای فرش در کشور است اما متاسفانه فرش استان از جایگاه واقعی خود دور شده و مهم ترین علت این امر را می توان فاصله بین بافندگان و متقاضیان عنوان کرد.

کامبیز مهاجرانی افزود: می توان ادعا کرد از لحاظ بافت، هیچ نقطه از کشور، بافت فرش استان مرکزی را ندارد و برندی همچون برند فرش ساروق اراک، در هیچ منطقه ای از کشور یافت نمی شود.

آموزش مهارتی قالی بافی در تمام شهرستان های استان برقرار است

در ادامه مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: یکی از رسالت های این اداره کل مهارت آموزی و آموزش در حوزه فعالیت های بافندگی به هنرجویان و علاقمندان است.

هم اکنون در ۲۱ مرکز آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی در ۱۲ شهرستان، دوره های آموزشی قالی بافی دایر است که می تواند زمینه ای برای افزایش گرایش به فعالیت در حوزه این هنرصنعت باشدسعید رضا شامحمدی گفت: از دیرباز بحث آموزش صنایع دستی از جمله آموزش بافت فرش دستباف در مجموعه فنی و حرفه ای استان به ویژه مراکز خواهران دایر بوده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی ادامه داد: در خصوص صنعت فرش ۳۵ رشته و همچنین استاندارد آموزشی فرش دستباف در سازمان فنی و حرفه ای وجود دارد.

وی گفت: کارآموزان صنعت فرش با مراجعه به سایت فنی و حرفه ای می توانند با مشاهده حرفه های این حوزه نسبت به ثبت نام اقدام کرده و آموزش و مهارت های لازم را کسب نماید.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی بیان کرد: هم اکنون در ۲۱ مرکز آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی در ۱۲ شهرستان، دوره های آموزشی قالی بافی دایر است که می تواند زمینه ای برای افزایش گرایش به فعالیت در حوزه این هنرصنعت باشد.

شامحمدی خاطر نشان کرد: سازمان فنی و حرفه ای با ایجاد فضای آموزشی در ندامتگاه ها، سکونت های غیررسمی، مراکز سیار شهری و… به دنبال ایجاد اشتغال در این حوزه است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی گفت: بخشی از جامعه هدف این اداره کل در مهارت آموزی این صنعت، مددجویان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد می باشند.

فرش دستباف استان مرکزی نماد فرهنگ، ذوق و هنر ایرانی است و حفظ و صیانت از این صنعت بسیار حائز اهمیت است. از آنجا که جامعه با مشکل بیکاری جوانان مواجه است رونق این هنر می تواند زمینه اشتغالزایی را هم فراهم سازد. در این رابطه باید راهکارهای اجرایی اصولی اندیشیده شود تا بار دیگر هنر فرش دستباف استان مجالی برای عرض اندام پیدا کند و خوش بدرخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *