کاهش و یا توقف مازوت سوزی ناممکن نیست

مسؤول آزمایشگاه‌های اداره کل محیط زیست استان مرکزی با اشاره به اینکه کاهش و یا توقف مازوت سوزی ناممکن نیست، گفت: شاید این امر در نیروگاه خیلی سخت تر از پالایشگاه است، اما انجام شدنی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، و به نقل از انجمن تلاشگران فراهان علیرضا محرابیان صبح امروز در کارگروه کاهش آلودگی استان مرکزی اظهار کرد: سه ماه اول فصل سرد امسال روز ناسالم برای هیچ گروهی در هیچ کدام از شهرهای استان ثبت نشده است.
وی تصریح کرد: در سال گذشته ۲۵ روز آلوده در فصل سرد سال در استان به ثبت رسیده بود، در حالی که امسال تاکنون  ۱۷ روز آلوده سپری شده است.
مسوول امور آزمایشگاه‌های اداره کل محیط زیست استان مرکزی با اشاره به اینکه با وجود کاهش مازوت، روزهای آلوده افزایش پیدا کرده‌اند، گفت: دلیل این امر شرایط اقلیمی اراک است چرا که گرد و غبارهای  تالاب به صورت گردباد وارد شهر شده و آلودگی هوا را رقم می‌زند.
محرابیان افزود: باید علاوه بر نیروگاه، نقش سایر صنایع را هم در نظر گرفت؛ واقعیت این است که ما در زمینه پالایشگاه با انباشت آلاینده‌هایی مواجهی هستیم که ورودشان به هوای اراک واقعا آسیب زا است.
وی بیان کرد: موقعیت منابع انتشار آلاینده پالایشگاه که ۴۲ دودکش دارد به طوری است که  اکثر خروجی‌ها خارج از حد استاندارد هستند.
وی با اشاره به اینکه کاهش و یا توقف مازوت سوزی نا ممکن نیست، گفت: شاید این امر در نیروگاه خیلی سخت تر از پالایشگاه است، اما انجام شدنی است، برای نمونه یک واحد اسیدسازی در فراهان میزان دی اکسید گوگرد خود را کنترل کرده و این نشان می‌دهد این کار انجام شدنی است اما یک عزم جدی می‌خواهد.
مسوول آزمایشگاه‌های اداره کل محیط زیست استان مرکری در ادامه با اشاره به آلایندگی واحد پالایشگاه، اضافه کرد:  از سال ۹۶ یکسری از چاه‌های این واحد آلوده بودند و در این راستا ۵۷ چاه پایشی احداث شد برای برررسی اما تا  کنون گزارش پاکسازی ارائه نشده است.
محرابی تاکید کرد: منابع آبی و خاکی در شازند و محیط اطراف و هم اراک به گونه ای دست که شروع اقدامات کنترلی ضروری است و هر گونه افزایش ظرفیت در این منطقه توجیه زیست محیطی ندارد و به صلاح منطقه نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *