کشف و ضبط ۱۲ دستگاه فلزیاب در استان مرکزی

کشف و ضبط ۱۲ دستگاه فلزیاب در استان مرکزی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: ۱۲دستگاه فلزياب از ابتدای سال جاری تاکنون با کمک فرماندهی نیروی انتظامی در نقاط مختلف استان کشف و ضبط‌ شده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ وبه نقل از انجمن تلاشگران فراهان مصطفی مرزبان در جمع خبرنگاران گفت: ۲ دستگاه فلز یاب که روز گذشته به این اداره کل تحویل داده شد، توسط ایست بازرسی شازند از خودروی سواری ضبط شده بود که بعد از گذراندن مراحل قانونی  برای ضبط و نگهداری به این اداره کل تحویل داده شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۲ دستگاه فلز یاب از نقاط مختلف استان کشف و ضبط شده است.

مرزبان با اشاره به اینکه بیشترین تعداد دستگاههای ضبط شده در ایست بازرسی توره از خودروهای عبوری کشف و ضبط شده‌اند افزود: این تعداد فلزیاب، در شهرستانهای شازند، محلات، دلیجان، خنداب، فراهان، کمیجان و اراک کشف و ضبط‌شده است.

وی تصریح کرد: بر اساس قانون ساخت، خریدوفروش، نگهداری، تبلیغ و استفاده از هرگونه دستگاه فلزیاب و ورود آن به کشور منوط به اخذ مجوز از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی بیان کرد: اگر استفاده از دستگاه فلزیاب به‌منظور کشف آثار و اموال تاریخی باشد، برخورد قانونی خواهد شد و متخلفان به مراجع قانونی معرفی می شوند، در این راستا از تمامی مردم استان درخواست می‌کنیم در صورت مشاهده هرگونه موردی در این خصوص مراتب را با اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در میان بگذارند.

مرزبان تاکید کرد: مجازات استفاده از دستگاه فلزیاب و حفاری های غیرمجاز علاوه بر ضبط و توقیف برابر ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی به ۶ ماه تا یک سال حبس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *